
Cult X Vans Tire - 14 x 2.2 Clincher Wire Black
| TPI | 72 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Diameter | 254 / 14" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 14" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 14 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 72 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Diameter | 254 / 14" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 14" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 14 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |









