
Continental Standard Tube - 29 x 1.75 - 2.5 60mm Presta Valve
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Long 56-74mm |
| Valve Length | Long Presta Valve 56-74mm |
| Weight | 225 |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 29 x 1.75 - 2.5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Long 56-74mm |
| Valve Length | Long Presta Valve 56-74mm |
| Weight | 225 |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 29 x 1.75 - 2.5 |









