
Continental Standard Tube - 27.5 x 2.6 - 2.8 42mm Presta Valve
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Valve Length | Med 41-55mm |
| Weight | 240 |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 - 2.8 |
Original: $11.95
-65%$11.95
$4.18Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Valve Length | Med 41-55mm |
| Weight | 240 |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 - 2.8 |









