🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Campagnolo Super Record Crankset - 175mm 12-Speed 52/36t 112/146 Asymmetric BCD Campagnolo Ultra-Torque Spindle Interface Carbon
The Super Record 2x12-Speed crankset has been made lighter on the inside thanks to the design of Campagnolo Hollow Technology. Unidirectional carbon fiber construction guarantees continuity of the entire groupset and features the Ultra-Torque system with titanium spindle to ensure perfect transmission of power. The innovative design of the outer chainring ensures faster quieter shifts thanks to the contoured pin and the symmetrical design of the inner chainring teeth provide improved stability with chain crossovers.Unidirectional carbon fiber crank arms titanium axle and aluminum chainrings Includes Ceramic Cult bearings Compatible with Ultra-Torque bottom brackets sold separately Eight fixing screws for increased stiffness Superficial treatment of the chainrings for a longer lifespan Unchanged Q Factor (145.5mm)
| Color | Carbon |
| Rings | 52/36 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 618 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Campagnolo Ultra-Torque |
| Chainring BCD | 112 Campagnolo Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
| Size | 175Mm |
| Chainrings | 52/36T |
$820.18
Campagnolo Super Record Crankset - 175mm 12-Speed 52/36t 112/146 Asymmetric BCD Campagnolo Ultra-Torque Spindle Interface Carbon—
$820.18
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Super Record 2x12-Speed crankset has been made lighter on the inside thanks to the design of Campagnolo Hollow Technology. Unidirectional carbon fiber construction guarantees continuity of the entire groupset and features the Ultra-Torque system with titanium spindle to ensure perfect transmission of power. The innovative design of the outer chainring ensures faster quieter shifts thanks to the contoured pin and the symmetrical design of the inner chainring teeth provide improved stability with chain crossovers.Unidirectional carbon fiber crank arms titanium axle and aluminum chainrings Includes Ceramic Cult bearings Compatible with Ultra-Torque bottom brackets sold separately Eight fixing screws for increased stiffness Superficial treatment of the chainrings for a longer lifespan Unchanged Q Factor (145.5mm)
| Color | Carbon |
| Rings | 52/36 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 618 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Campagnolo Ultra-Torque |
| Chainring BCD | 112 Campagnolo Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
| Size | 175Mm |
| Chainrings | 52/36T |









