
Boyd Prologue Rouleur Rim Brake 700c Front Wheel QRx100
- Affordable Road rim brake wheels, a great upgrade for heavy stock OEM wheels
- - 21mm wide 6061 alloy clincher rim, ideal for wider tires
- - Sealed cartridge bearing front and rear hubs
- - 4 pawls engaging simultaneously on 36 teeth (10 degrees of engagement)
- - Swappable hub end caps for any axle configuration
- - Pillar TB2018 round double butted spokes with brass nipples
- - HG 11sp road: Compatible with HG splined Shimano/SRAM 11sp cassettes. Also compatible with Shimano/SRAM 8-10sp cassettes with spacer
- - Optional 15x100, QRx100, and QRx135 hub end caps sold separately
- - Swappable XDR, Microspline, and Hyperglide freehub bodies sold separately
- - Made in USA
| Model | Prologue Rouleur Rim Brake |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | QRx100 |
| Hub | Skyuka |
| Hole | 24 |
| Brake | Rim |
| Rim | Rouleur |
| Internal W | 21mm |
| Depth | 24mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 750g |
Original: $215.00
-65%$215.00
$75.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Affordable Road rim brake wheels, a great upgrade for heavy stock OEM wheels
- - 21mm wide 6061 alloy clincher rim, ideal for wider tires
- - Sealed cartridge bearing front and rear hubs
- - 4 pawls engaging simultaneously on 36 teeth (10 degrees of engagement)
- - Swappable hub end caps for any axle configuration
- - Pillar TB2018 round double butted spokes with brass nipples
- - HG 11sp road: Compatible with HG splined Shimano/SRAM 11sp cassettes. Also compatible with Shimano/SRAM 8-10sp cassettes with spacer
- - Optional 15x100, QRx100, and QRx135 hub end caps sold separately
- - Swappable XDR, Microspline, and Hyperglide freehub bodies sold separately
- - Made in USA
| Model | Prologue Rouleur Rim Brake |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | QRx100 |
| Hub | Skyuka |
| Hole | 24 |
| Brake | Rim |
| Rim | Rouleur |
| Internal W | 21mm |
| Depth | 24mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 750g |









