🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

BOX One XS Mini Carbon BMX Fork - 1 1/8" 10mm Black 20"
The Box One XS Fork has the optimal balance of weight strength and stiffness. Professional fork builders place every unidirectional carbon fiber strategically to optimize weight strength and stiffness. Designed with smaller racers in mind the Box One XS Fork features a 7000 series aluminum 1 inch steerer tube and standard 10mm cold-forged bonded dropouts.
| Model | XS Mini |
| Wheel Size | 20" |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (25.4/26mm) |
| Offset | 32mm |
| Axle | Crown-305mm |
| Brake Mount | None |
| Dropout | 10x100mm |
| Color | Black |
$129.50
Original: $369.99
-65%BOX One XS Mini Carbon BMX Fork - 1 1/8" 10mm Black 20"—
$369.99
$129.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Box One XS Fork has the optimal balance of weight strength and stiffness. Professional fork builders place every unidirectional carbon fiber strategically to optimize weight strength and stiffness. Designed with smaller racers in mind the Box One XS Fork features a 7000 series aluminum 1 inch steerer tube and standard 10mm cold-forged bonded dropouts.
| Model | XS Mini |
| Wheel Size | 20" |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (25.4/26mm) |
| Offset | 32mm |
| Axle | Crown-305mm |
| Brake Mount | None |
| Dropout | 10x100mm |
| Color | Black |









