
Box components XL Pro Lite Carbon Fork BMX 20` Threadless 1-1/8` Carbon/AL7000 Black 32mm
- Monocoque carbon fiber crown and legs for BMX Race use only
- New steerer tube and fork crown interface
- 7000 Series aluminum steerer tube, XS is the mini version with 1" steerer, XL is 1-1/8"
- Includes Box One stem lock
| Model | XL Pro Lite |
| Wheel Size | 20" |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 32mm |
| Axle | Crown-298mm |
| Brake Mount | None |
| Dropout | 10x100mm |
| Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Monocoque carbon fiber crown and legs for BMX Race use only
- New steerer tube and fork crown interface
- 7000 Series aluminum steerer tube, XS is the mini version with 1" steerer, XL is 1-1/8"
- Includes Box One stem lock
| Model | XL Pro Lite |
| Wheel Size | 20" |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 32mm |
| Axle | Crown-298mm |
| Brake Mount | None |
| Dropout | 10x100mm |
| Color | Black |









