🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

BOX One XE Expert Carbon BMX Fork - 1 1/8" 10mm Black 20"
The Box One XE Fork has the optimal balance of weight strength and stiffness. Professional fork builders place every unidirectional carbon fiber strategically to optimize weight strength and stiffness. Designed with mid-sized racers in mind the Box One XE Fork features a 7000 series aluminum 1 inch steerer tube and standard 10mm cold-forged bonded dropouts.
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Front Axle Type | 9x1 |
| Material | Carbon |
| Steer Tube Diameter | 1" |
| Wheel Size | 20" |
| Offset (mm) | 32 |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
$369.99
BOX One XE Expert Carbon BMX Fork - 1 1/8" 10mm Black 20"—
$369.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Box One XE Fork has the optimal balance of weight strength and stiffness. Professional fork builders place every unidirectional carbon fiber strategically to optimize weight strength and stiffness. Designed with mid-sized racers in mind the Box One XE Fork features a 7000 series aluminum 1 inch steerer tube and standard 10mm cold-forged bonded dropouts.
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Front Axle Type | 9x1 |
| Material | Carbon |
| Steer Tube Diameter | 1" |
| Wheel Size | 20" |
| Offset (mm) | 32 |
| Steerer Tube Material | Aluminum |









