
BOX One X5 Pro Carbon 20" Fork (20mm) 1.5" to 1-1/8" Bla
- High Modulus Unidirectional Carbon Fiber BMX race fork built to optimize performance
- Features Oversized Technology at the top of the BOX fork line
- Tapered 1.5" to 1-1/8" steerer tube has the optimal balance of stiffness, strength and weight
- Alloy 7000 series tapered steerer tube and 20mm through-axle cold forged bonded dropouts
- Meets or exceeds EN Racing 14765 Standard
- Use of a star nut voids the warranty
| Model | X5 Pro |
| Wheel Size | 20" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 32mm |
| Axle | Crown-303mm |
| Brake Mount | None |
| Dropout | 20x100mm TA |
| Color | Black |
Original: $429.99
-65%$429.99
$150.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- High Modulus Unidirectional Carbon Fiber BMX race fork built to optimize performance
- Features Oversized Technology at the top of the BOX fork line
- Tapered 1.5" to 1-1/8" steerer tube has the optimal balance of stiffness, strength and weight
- Alloy 7000 series tapered steerer tube and 20mm through-axle cold forged bonded dropouts
- Meets or exceeds EN Racing 14765 Standard
- Use of a star nut voids the warranty
| Model | X5 Pro |
| Wheel Size | 20" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 32mm |
| Axle | Crown-303mm |
| Brake Mount | None |
| Dropout | 20x100mm TA |
| Color | Black |









