
BOX One Chromoly BMX Bars (31.8) 8.5" - Black
- The first 31.8mm BMX Race bars for the stiffest cockpit available
- Custom 13-butted 4130 CrMo with a black powder coated finish
| Model | Box One Chromoly |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 8.5" (216mm) |
| Width | 28.25" (718mm) |
| Upsweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | CrMo |
| Color | Black |
| Weight | 754g |
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The first 31.8mm BMX Race bars for the stiffest cockpit available
- Custom 13-butted 4130 CrMo with a black powder coated finish
| Model | Box One Chromoly |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 8.5" (216mm) |
| Width | 28.25" (718mm) |
| Upsweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | CrMo |
| Color | Black |
| Weight | 754g |









