BOX One Chromoly BMX Bars (31.8) 7.5" - Black
- The first 31.8mm BMX Race bars for the stiffest cockpit available
- Custom 13-butted 4130 CrMo with a black powder coated finish
| Model | Box One Chromoly |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 7.5" (191mm) |
| Width | 28.25" (718mm) |
| Upsweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | CrMo |
| Color | Black |
| Weight | 713g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The first 31.8mm BMX Race bars for the stiffest cockpit available
- Custom 13-butted 4130 CrMo with a black powder coated finish
| Model | Box One Chromoly |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 7.5" (191mm) |
| Width | 28.25" (718mm) |
| Upsweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | CrMo |
| Color | Black |
| Weight | 713g |









