🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
BOX ONE Carbon BMX Bars (22.2) 6.0"X26" - Black
- Ultralight 3K carbon fiber bars intended for smaller BMX racers
- Meets or exceeds ENBMX Category 2 standards
| Model | Box One Carbon |
| Clamp Dia. | 22.2mm |
| Rise | 6.0" (152mm) |
| Width | 25.5" (648mm) |
| Up/Back Sweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 6 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 285g |
| Dimension | 6.0"X26" |
$63.00
Original: $179.99
-65%BOX ONE Carbon BMX Bars (22.2) 6.0"X26" - Black—
$179.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Ultralight 3K carbon fiber bars intended for smaller BMX racers
- Meets or exceeds ENBMX Category 2 standards
| Model | Box One Carbon |
| Clamp Dia. | 22.2mm |
| Rise | 6.0" (152mm) |
| Width | 25.5" (648mm) |
| Up/Back Sweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 6 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 285g |
| Dimension | 6.0"X26" |









