
BOX ONE Carbon BMX Bars (22.2) 3"X21" - Black
- Ultralight 3K carbon fiber bars intended for smaller BMX racers
- Meets or exceeds ENBMX Category 2 standards
| Model | Box One Carbon |
| Clamp Dia. | 22.2mm |
| Rise | 3.0" (76mm) |
| Width | 21" (533mm) |
| Up/Back Sweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 6 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 162g |
| Dimension | 3"X21" |
Original: $179.99
-65%$179.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Ultralight 3K carbon fiber bars intended for smaller BMX racers
- Meets or exceeds ENBMX Category 2 standards
| Model | Box One Carbon |
| Clamp Dia. | 22.2mm |
| Rise | 3.0" (76mm) |
| Width | 21" (533mm) |
| Up/Back Sweep | 2 Deg |
| Back Sweep | 6 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 162g |
| Dimension | 3"X21" |









