
BOX Box One 120 TPI Folding 24x1.75" Tire - Black
- 120 tpi high-density casing
- Aramid fiber bead
- Low rolling resistance center strip
- High traction directional grooves for gate starts
- Countless ramped hexagonal knobbies
- High Silica lightweight compound
| Model | Box One |
| Size | 24" |
| Width | 1.75" |
| Compound | High Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 378g |
Original: $49.99
-65%$49.99
$17.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 120 tpi high-density casing
- Aramid fiber bead
- Low rolling resistance center strip
- High traction directional grooves for gate starts
- Countless ramped hexagonal knobbies
- High Silica lightweight compound
| Model | Box One |
| Size | 24" |
| Width | 1.75" |
| Compound | High Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 378g |









